Adnotowany wykaz gatunków roślin naczyniowych Polski – lektura obowiązkowa nie tylko dla botanika
Nakładem Wydawnictwa IB PAN ukazało się trzecie wydanie (znacząco uzupełnione w stosunku do wydań z 1995 i 2002) krytycznej listy roślin naczyniowych Polski:
Mirek Z., Piękoś-Mirkowa H., Zając A., Zając M. 2020. Vascular Plants of Poland. An annotated checklist [Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków]. W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences.
Ta obszerna publikacja jest owocem współpracy dwudziestu botaników z różnych krajowych ośrodków naukowych. Jednym z jej redaktorów i głównych autorów jest prof. Zbigniew Mirek, związany z IB PAN od ponad pół wieku.
Publikacja jest opracowaniem źródłowym dla podstawowych badań botanicznych, jak również badań aplikacyjnych z zakresu ochrony przyrody i środowiska, rolnictwa, leśnictwa, łąkarstwa czy kwiaciarstwa. Służy także popularyzacji wiedzy botanicznej. Zawarta w niej alfabetyczna lista obejmuje 7402 nazwy łacińskie i 5761 nazw polskich, które odnoszą się do 4434 taksonów – gatunków i podgatunków (sporadycznie odmian) roślin naczyniowych występujących w naszym kraju. Uwzględnione zostały taksony rodzime, trwale zadomowione, efemerofity i gatunki relatywnie często uprawiane w gruncie. W stosunku do poprzedniego wydania lista została wzbogacona o ok. 500 nowych taksonów.
Sprzedaż i dystrybucję książki prowadzi Dział Wydawnictw Instytutu Botaniki im W. Szafera PAN (e-mail:
Okładka książki.
Foto: P. Kapusta.