Badania i wyniki

Patenty

Patenty złożone

Sposób uzyskania ekstraktów pochodzenia glonowego o wysokim stężeniu antyoksydantów oraz zastosowanie ekstraktów z zielenicy Klebsormidium dissectum w produktach żywnościowych, farmaceutycznych i kosmetycznych

Opis: Przedmiotem wynalazku jest sposób uzyskania ekstraktów pochodzenia glonowego o wysokim stężeniu antyoksydantów oraz zastosowanie ekstraktów z zielenicy Klebsormidium dissectum w produktach żywnościowych, farmaceutycznych i kosmetycznych.

Twórca wynalazku: dr Michał Adamski.

Numer zgłoszenia: P.445985.

Patenty otrzymane

Sposób wytwarzania dwufazowego podłoża hodowlanego do badań mikrobiologicznych, zwłaszcza pykologicznych i mikologicznych

Opis: Wynalazek charakteryzuje się tym, że jako fazę stałą stosuje się bryłki dowolnego ciała stałego, dobranego stosowanie do badanego gatunku mikroorganizmów. Bryłki ciała stałego przesiewa się najpierw przez sito o średnicy oczek równej trzykrotnej długości warstwy fazy ciekłej, a po usunięciu nadziarna, bryłki ciała stałego przesiewa się przez sito o średnicy oczek równej jednej grubości warstwy fazy ciekłej i po usunięciu podziarna poddaje sterylizacji i wprowadza do fazy ciekłej.

Współtwórcy wynalazku: prof. dr hab. Andrzej Chlebicki, dr Wojciech Spisak, prof. dr hab. Lucyna Śliwa, prof. dr hab. Konrad Wołowski.

Numer patentu: 240452 (Decyzja Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej o udzieleniu patentu na w/w wynalazek z dn. 10.01.2022 r., znak: DB.P.434076.12.umi; pobierz: Dokument patentowy).

Sposób wytwarzania palinologicznych preparatów porównawczych, zawierających ziarna pyłku lub zarodniki roślin

Opis: Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania wysokiej jakości, palinologicznych preparatów porównawczych o przedłużonej trwałości, przeznaczonych do przechowywania współczesnych sporomorf roślinnych w naukowych kolekcjach botanicznych lub muzealnych, a także do celów edukacyjno-szkoleniowych.

Współtwórcy wynalazku: prof. dr hab. Leon Stuchlik, dr hab. Agnieszka Wacnik, dr Katarzyna Cywa.

Numer patentu: 237668 (Decyzja Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej o udzieleniu patentu na w/w wynalazek z dn. 15.01.2021 r., znak: DP.P.432805.9.ewasz; pobierz: Dokument patentowy).